Curriculum Vitae

Personuppgifter
Namn: Towe Varland
Född: 25 juni 1981

Om mig
Jag har flera års arbetslivserfarenhet av kommunikation och marknadsföring med fokus på digitala medier, content management, PR och relationsmarknadsföring. Jag har främst arbetat mot konsumenter, men har även erfarenhet av B2B och internkommunikation. Jag har arbetat i flera CRM-system och CMS/webbpubliceringsverktyg och ansvarat för upphandling och kontakt med företagets externa byråer inom bland annat PR, webbdesign, utveckling, översättning och trycksaker med mera. Jag har även haft personalansvar och budgetansvar.

Läs mer om mig eller min blogg under fliken Om. Är du intresserad av mina konsulttjänster, kontakta mig på formuläret nedan så hör jag av mig.

Arbetslivserfarenhet

  • Digital projektledare, Strömma Group Inhousebyrå (apr 2015 – ) 
  • PR & Online Content Manager, Strömma Group Inhousebyrå (apr 2013 – apr 2015)
  • Konsult inom digital projektledning, content management, webbredaktion, copywriting, översättning (SV/DA/ENG), sociala medier, CRM (2009 -)
  • PR & CRM Manager på MSC Cruises Scandinavia (föräldravik maj 2012 – apr 2013)
  • PR- och marknadskoordinator på ATV Holding AB – Fjällgården i Åre, Fjäderholmarnas Krog & Magasin, Den Gyldene Freden (projekt feb 2012 – maj 2012)
  • Landskoordinator Danmark på Footway Group (projekt okt 2011 – mar 2012)
  • Online Marketing Executive Nordic på VisitBritain (maj 2009 – dec 2011)
  • Customer services and sales B2C/B2B (på SE/DK/NO/GB/IE) på Lensway (jun – dec 2007, okt 2008 – maj 2009)
  • Medlemsansvarig (apr 2004  -nov 2007) på Socialdemokraterna i Lund
  • Kontorist/ordförandeassistent (apr 2004 – sep 2005) på Socialdemokraterna i Lund
  • Konferensansvarig vid IVR2003, Rättsfilosofisk konferens för Lunds Turistbyrå (apr – aug 2003)

Akademisk bakgrund

  • Distanskurs i marknadsföring och marknadskommunikation, Mittuniversitetet, Sundsvall. Våren 2009
  • Cours de Civilisation Française de la Sorbonne, Paris. Våren 2007
  • Sommarkurs i engelska: Oral Proficiency, Lunds Universitet. Sommaren 2003
  • Filosofie Kandidat i Statsvetenskap och Historia, inriktning Internationell Politik, Lunds Universitet. 2004-2007

För utförligare arbetsbeskrivningar, se gärna min LinkedIn-profil eller kontakta mig i formuläret nedan för CV, kontaktuppgifter eller arbetsprover och referenser.

Språkkunskaper

  • Svenska – Första modersmål
  • Danska – Andra modersmål
  • Engelska – Flytande
  • Norska – Bra
  • Franska – Grundläggande

Min onlinenärvaro
Klicka på loggorna eller länkarna nedan för att läsa mer om mig online.

facebooklinkedinpinteresttwitterInstagram-logo

Övrigt

  • Utsågs till Social Media Champion Europe på VisitBritain för mitt arbete med de sociala medierna i Norden som bloggen Britain by Heart samt Twitter och Facebook. Utnämningen innebar bland annat att jag representerade de nordeuropeiska kontoren i företagets globala arbetsgrupp för social media-strategi.
  • Arbetat med CRM och CMS (lojalitetsprogram, medlemsregistrering, bokning, nyhetsbrevsutskick och webbpublicering) i bland annat EpiServer, WordPress, Citybreak, Apsis, Magento, Oracle, ContactLab, Navision (Microsoft Dynamics), Sage, ProCapita, Maxemail och Mysoft.
  • Html, Photoshop och diplomerad i Google SEO.
  • Innehar B-körkort.
  • Tidigare förtroendeuppdrag som fritidspolitiker: ledamot i kommunfullmäktige och arbetarekommunens styrelse, ersättare i Utbildningsnämnden och Byggnadsnämnden, ordförande i Medlems- och organisationsgruppen, Demokratiambassadör (Valet 2006), krönikör i Lundademokraten, informatör till skånska arbetarekommuner i medlemsregistrering.

Kontaktformulär